Rosja: Startuje projekt dwóch poolów wydobywczych

Rosyjskie stowarzyszenie kryptograficzne pracuje nad dwoma projektami tworzenia poolów górniczych. Jak szacują specjaliści, branża w Rosji odnotowała szybki wzrost liczby przedsiębiorstw zajmujących się wydobywaniem kryptowalut. Górnicy korzystają z taniej energii elektrycznej produkowanej w Rosji.

Wiele firm i organizacji uważa, że nadszedł czas, aby zalegalizować wszystkie działania i ustanowić uniwersalne standardy w tym sektorze.

Rosyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Kryptoindustrialnego i Blockchain, organizacja reprezentująca interesy firm kryptograficznych, zaangażowała się w szereg inicjatyw promujących ten sektor i podkreślających jego znaczenie dla gospodarki.

Ostatnio stowarzyszenie zdecydowało się aktywnie wspierać rozwój górnictwa kryptograficznego w kraju, biorąc udział w dwóch projektach tworzenia rosyjskich poolów wydobywczych. Koncepcja zrodziła się z potrzeb rynku, ponieważ poza dużymi firmami przemysłowymi, wielu Rosjan wydobywa kryptowaluty w swoich domach. Wielu amatorów po pewnym czasie zaczyna podchodzić profesjonalnie do kopania walut. Branża zaczyna się szybko rozwijać, coraz więcej ofert pracy pojawia się dla specjalistów IT, elektryków, inżynierów do spraw chłodzenia i programistów.

Wiele tych firm korzysta z oprogramowania, wiedzy i pooli zagranicznych operatorów, co popycha Rosjan do wspierania tworzenia własnej infrastruktury wydobywczej.

Pierwsze dwa poole są już opracowywane. Rosyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Kryptoindustrialnego i Blockchain uczestniczy w narodowym projekcie dotyczącym basenów górniczych pod nazwą „Mine Russia”. System będzie również obejmował zbieranie i udostępnianie danych statystycznych i analitycznych z uczestniczących firm.

Oczy wielu operatorów zwrócone są w kierunku Rosji. Z jednej strony perspektywy rozwoju przemysłu kryptograficznego w kraju ulegają poprawie, a z drugiej tania energia jest zawsze mile widziana. Rosja ma jedne z najniższych stawek za energię elektryczną na świecie i w ostatnich miesiącach uległy one dalszemu zmniejszeniu. Rosyjskie władze przygotowują się do przyjęcia długo oczekiwanych przepisów kryptograficznych. Zmienione ustawodawstwo zostanie przedstawione do publicznej dyskusji w październiku.