Bitcoin wykorzystywany do rosyjskiej działalności wywiadowczej w USA

Akt oskarżenia wydany niedawno przez amerykański Departament Sprawiedliwości, obciąża siedmiu domniemanych agentów wywiadu rosyjskiego. Dokument wskazuje, że Rosjanie działali przy wykorzystaniu kryptowalut.

Rząd USA twierdzi, że Rosjanie są członkami agencji wywiadowczej i włamali się do sieci komputerowych wykorzystywanych przez antydopingowców, urzędników, a także grupy badające domniemane użycie broni chemicznej przez Rosję.

Aby ukryć swoje ślady finansowe, wielce prawdopodobnym jest, że użyli kryptowalut. W akcie oskarżenia przedstawiciele prawa wymieniają Bitcoin. Płatności dokonywano przy użyciu złożonej sieci transakcji obejmujących rachunki o fikcyjnych nazwach i zwykle wykorzystywano kryptowaluty. Bitcoin był główną formą płatności za zakupy, takie jak płatności za serwery i rejestrowanie domen. Wiele z tych płatności trafiło do firm z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, a użycie kryptowalut pozwoliło na uniknięcie kontaktu z instytucjami finansowymi.

Mając powyższe na uwadze, akt oskarżenia wskazał, że śledczy doszli do transakcji przy użyciu Bitcoinów. Co więcej zauważyli, że oskarżeni wysyłali płatności z tych samych komputerów, które były wykorzystywane do hakowania.