10 lat zmian, dzięki Satoshi Nakamoto

Przez 10 ostatnich lat, świat uczył się Bitcoina, poznawał jego możliwości, podpatrywał rozwój i wpływ na codzienne życie. 10 lat temu, dokładnie 31 października 2008 roku Satoshi Nakamoto opublikował tekst, coś w rodzaju białej księgi Bitcoina. Tym dokumentem Satoshi opisał system przesyłania elektronicznych tokenów.

Manifest Nakamoto ukazał się kilka miesięcy, przed publicznym udostępnieniem kodu źródłowego Bitcoin. Był także swoistym tekstem wprowadzającym dla cyber społeczności. Satoshi opisał w nim proste reguły, które ujawniają działanie nowej kryptowaluty. Dookreślił również, że system będzie opierać się na 21 milionach monet, a wydobywanie będzie prowadzone w oparciu o sprzęt ASIC. Satoshi wyjaśnił, że cały proces wydobywania monety, będzie powiązany z algorytmem rosnącej trudności. Co prawda biała księga Nakamoto straciła dość szybko aktualność, jednak nadal jest dokumentem, do którego rzesze fanów powracają.

Należy przyznać, że dokument Nakamoto mógłby zostać już kilka razy zaktualizowany, lecz nie był. Wiele osób uznaje go za świętą biblię kryptomonet. Na pewno pozwala ujrzeć różnice pomiędzy wyobrażeniem kryptoświata w 2008 roku i obecnym stanem.

Podejrzewa się, że twórca Bitcoin nie zakładał, aż tak dużego sukcesu systemu. Już sama jego ewolucja świadczy o tym, że stał się odrębnym tworem, przede wszystkim kształtowanym przez miliony użytkowników. Obecnie pojawiają się nowe technologie, które opierają się na sieci Bitcoin. Wszystkie te zmiany powodują powstawanie w niespotykanym dotąd tempie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Co więc czeka nas za kolejne 10 lat?